top of page
  • Writer's pictureEmapark Datça

Adres Değişikliği Bildirimi Nasıl Yapılır?

Ev değişikliği yapanlar dikkat! Yeni bir kente ya da farklı bir mahalleye taşınan kişiler, adres değişikliği bildirimi işlemini mutlaka yapmak zorundalar. Unutmayın; daire alındığında ya da kiralık daire tutulduğunda bu işlemler yapılmalı.


Bu noktada 20 günlük bir sürenin olduğunu görmekteyiz. Bu süre içinde mutlaka adres değişikliğinin tamamlanması gerekiyor. İki farklı yöntem üzerinden adresinizin değiştiğini onaylamanız mümkündür. En kolay ve hızlı olan yöntem, E-Devlet sistemini kullanmak. Ayrıca Nüfus Müdürlüğü üzerinden de bunu yapabilirsiniz.


E-Devlet ile Adres Değişikliği


Adres değişikliğinin bildirilmesi için E-Devlet şifresinin alınması şart. Şifreyi alabileceğiniz yer ise size en yakın PTT Şubesi. Gideceğiniz şubedeki görevliye T.C. kimlik numarasının beyan edilmesi gerekiyor.

Bunun sonrasında T.C. kimlik numaranızı alabilirsiniz. Unutulmaması gereken şey ise sisteme ilk defa yapılan giriş sonrasında bu şifrenin yenilenmesi gerektiği. Eğer şifre unutma gibi bir durum gerçekleşirse, tekrar PTT Şubelerine giderek yeni bir şifre edinebilirsiniz.

Daha sonra mobil imza yöntemiyle adres değişikliğini kolaylıkla değiştirebilirsiniz.


E-Devlet ile Adres Değişikliği Nasıl Yapılır?


Adres değişikliği bildirimi yapmak için şu adımları takip etmeniz gerekmektedir;

Mobil ya da bilgisayar aracılığı ile turkiye.gov.tr adresine girmelisiniz.Bunun için PTT’den almış olduğunuz şifreyi kullanmalısınız.Başarılı bir şekilde online olduktan sonra ekranın sol bölümünde yer alan E-Hizmetler alanına tıklamanız gerekiyor.Bu işlemin hemen ardından ise N harfini seçmelisiniz.Böylelikle Nüfus Genel Müdürlüğü hizmet alanına girmiş olacaksınız.Mevcut alan içinde adres değişikliği bildirimi adı ile bir sayfa var.Sayfadan yeni adresinizi güncel olarak yazabilir ve bunu kaydedebilirsiniz.Böylelikle adres değişikliği işlemi başarılı bir biçimde tamamlanmış olacak.

2 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page