top of page
  • Writer's pictureEmapark Datça

Ev Satın Alırken Paranızı Korumanız İçin 9 Öneri...


Yaşamak ya da yatırım yapmak amacıyla ev satın alma kararı verdiğinizde karşınıza cevaplanması gereken birçok soru çıkar. Doğru yatırım nasıl yapılır, evin değeri nedir, hangi ev kredisi daha uygun gibi sorulara cevap ararken herkesin ortak amacı, en uygun seçeneği olabilecek en düşük maliyetle satın almaktır. Hangi amaçla olursa olsun bir ev karşılığında ödenecek paranın değeri herkes için önemlidir. Ev satın alırken bazı hususlara dikkat ederek kazanmak için emeğinizi ve zamanınızı harcadığınız paranızı korumuş olursunuz.

Kredi notunuzu öğrenin

Ev satın alma girişiminde bulunmadan önce kredi notunuzu öğrenin. Kredi notunuz, konut kredisi alabilmeniz için en önemli göstergedir. Kredi notuna göre faiz oranları değişebilmektedir. Eğer kredi notunuz düşükse ve koşulları karşılamakta zorlanacaksanız kredi notunuzu yükseltmenin yollarını arayabilirsiniz.

Konut kredisi şartlarını öğrenin

Hali hazırda çalıştığınız bir banka varsa ilk olarak o bankayla görüşerek hangi koşullarda konut kredisi alabileceğinizi sorgulayın. Kredi faizi, ipotek ya da teminat koşulları ve masraflarla ilgili detaylı bilgi alın.

Kredileri karşılaştırın

Sık çalıştığınız bankanın size daha avantajlı seçenekler sunacağını düşünebilirsiniz. Bu düşüncenin haklılık payı olmakla birlikte sizi yanıltma ihtimali her zaman vardır. Bankalar ev kredisi kategorisi altında sürekli yeni kampanyalar hazırlar. Ev satın alma aşamasında mutlaka farklı bankalardan bilgi almayı ihmal etmeyin.

Bütçenizi belirleyin

Genellikle insanlar önce evi beğenip sonra ödeme durumunu gözden geçirirler. Bu da çoğu zaman bütçelerinden fazlasını ödemeye zorlayacak koşulların ortaya çıkmasına sebep olur. İlk olarak verebileceğiniz peşinatı, varsa satabileceğiniz ev ya da arabaların değerini ve kredi durumunuzu belirleyin. Emlakçı görüşmelerini sonraya bırakın.

Devlet desteklerini araştırın

Devlet tarafından dönemsel olarak konut satın almayı kolaylaştırıcı ya da teşvik edici uygulamalar yürütülür. Örnek olarak birkaç yıldır uygulanan, ilk kez ev alanlara devlet desteği verilmesi gibi teşvikleri araştırmayı ihmal etmeyin.

Masrafları gözden geçirin

Ev satın alırken ev bedeli haricinde farklı kalemler için ödeme yapmanız gerekir. Tapu masrafı, emlak komisyonu, emlak vergisi gibi maliyetleri kabaca hesaplayın. Temel kalemlerin yanı sıra tadilat yapmanız gereken bir ev satın alıyorsanız, tadilat giderleri için birkaç usta ile görüşmenizde fayda var. Tahmini rakamı önceden belirleyip bütçenizi gözden geçirebilirsiniz.

Apartman ve mahalleyi inceleyin

Evi satın almadan önce mahalleye günün farklı saatlerinde ziyaretlerde bulunun. Gürültü, trafik yoğunluğu gibi sonradan rahatsız olacağınız tüm etkenleri gözlemleyin. Apartmandaki komşularla ve varsa yönetimle görüşmeye çalışın. Ön araştırma yapmadan satın alınan bir ev sonradan yeniden ev arayışına girmenize sebep olabilir.

Satın alma zamanını planlayın

Bahar ve yaz ayları gibi ev seçeneklerinin çoğaldığı zamanlarda fiyatlarda düşüş gözlemlenebiliyor. Konuma ve rekabete göre değişiklik gösterse de uzmanlar, bu dönemlere öncelik verilmesini tavsiye ediyor.

Taşınmak için en uygun zamanı seçin

Bahar ve yaz aylarının taşınmak için en doğru mevsim olmasıyla beraber nakliye şirketlerinin yoğunluğu da artıyor. Nakliye masraflarını küçümsemeyin. Eğer imkanınız varsa taşınma planını hafta sonu yerine hafta içi yapın. Böylece daha uygun bir fiyat alabilirsiniz.

2 views0 comments

Comments


bottom of page