top of page
  • Writer's pictureEmapark Datça

Karadağ Gezi Rehberi

Karadağ, Balkanların yükselen yıldızı bir ülke. Güneş, kumsal, deniz, doğa, eğlence isteyenleri tüm tüm dünyadan ve özellikle de Avrupa’dan kendine çekiyor. Renkli gece hayatı, tarihi ve kültürel zenginlikleriyle de ziyaretçilerini mutlu edebilecek potansiyele sahip.

Adriyatik kıyılarında yer alan eşsiz güzellikteki kıyıları ve dillere destan plajlarıyla da adından söz ettiren ülke, UNESCO tescilli yapıları, yerleşim yerleri ve yemyeşil doğasıyla sevdiğim bir ülke. Karadağ’da, berrak suları ve hoş mimarisiyle ünlenen kıyı bölgeleri turistlerin en sık ziyaret ettiği yerler.


Kotor Körfezi


Karadağ, Osmanlı Dönemi’nde Rumeli Beylerbeyliği’ne bağlı bir sancaktı. Osmanlı tarihinde ismini Osmanlı’ya karşı çıkardığı kanlı isyanlarla duyuran Karadağ’da Osmanlı Dönemi’ne ait izler neredeyse yok gibi.

Turistik kentleri Kotor ve Budva’nın yanı sıra dağlar, göller, kayak merkezleri, ulusal parklar ile nehirlerin bulunduğu dağlık kesimler de dikkate değer.

Muhteşem coğrafyasının yanı sıra çalkantılı siyasi tarihiyle de dikkat çeken bir Balkan ülkesi olan Karadağ, yaklaşık 620 binlik nüfusuyla küçük ama sevimli bir ülke.

Karadağ’ın doğusunda Arnavutluk ve Kosova, batısında Hırvatistan ve Bosna-Hersek, güneyinde Adriyatik Denizi, kuzeyinde ise Sırbistan var. Arnavutluk sınırındaki Prokletije Dağlarından olan Zla Kolata ülkenin en yüksek noktası.

Osmanlı hakimiyetine 16. yüzyılda giren ve Fatih Sultan Mehmet tarafından sağlanan özel bir özerklik statüsü bulunan Karadağ, 17. yüzyılda Osmanlı saltanatını reddederek, nihayetinde Osmanlı’nın kaybedeceği birçok isyan çıkardı.

Karadağ, 1992’de Yugoslavya’nın dağılmasından sonra Sırbistan ile birlikte Yugoslavya’nın bir parçası olarak kaldı. 2006’da referandumda halkının %55,3’ü bağımsızlık yönünde oy kullandı, böylece “Avrupa‘nın en genç bağımsız cumhuriyeti” ünvanını aldı.

Farklı etnik grupların bir arada yaşadığı Karadağ’da resmi dil ‘Karadağca’ olmasına rağmen Sırpça, Hırvatça ve Boşnakça dilleri de yaygın olarak konuşuluyor. Ayrıca turistik ve merkez konumda bulunan başkent Podgorica ve kıyı bölgelerde, İngilizce de sıkça kullanılıyor.

Sanayii tesisinin olmadığı Karadağ’da doğal güzellikler, temiz çevre ve her zaman rahatlıkla içilebilen lezzetli suları, Karadağ’ı diğer ülkelerden ayırıyor.


Ülkedeki Kotor ve Budva şehirleri, her geçen gün yenilenen renkli ve hareketli eğlence hayatları ile dikkat çeken muhteşem plajları ve beach clublarının yanı sıra kaya korunaklı doğal koylarıyla da yaz turizminin en gözde adresleri arasına girmeyi başarıyor.

1. Podgorica


Podgorica, Karadağ’ın başkenti ve diğer şehirlerinden daha da az bilinen bir yer. Nüfusu 150 bin civarında olan başkent ‘Podgoritsa’ şeklinde telaffuz ediyor. Birçok gezgin Adriyatik kıyılarına ulaşabilmek için bu şehre uçuyor.

İstanbul, Podgorica arası uçakla bir buçuk saat sürüyor. Adriyatik kıyıları için çoğunlukla Podgorica’ya gidildiği için uygun fiyatlı uçak bileti almak için erken davranmak gerek. Şehrin tarihi bölgesi Stara Varoš (Eski Türk Şehri), camileri ve saat kulesiyle burası klasik bir Osmanlı çarşısı gibi.

Trafige hapalı Hercegovačka Caddesi, şehrin kalbi konumunda. Ortodoks kilisesi S. George Kilisesi görülmeye değer. Şehrin sembolü Milenyum Köprüsü de listeye eklenebilir.Budva, bana göre Karadağ’ın en güzel şehri, nefis plajlara ve hoş bir atmosfere sahip. Sadece bu nefis kıyıları görmek, serin sularında yüzmek için bile gidilir Karadağ’a.

Podgorica’ya 65 km uzaklıkta, Adriyatik Kıyılarına nazır konumlanmış Budva, 20 bin nüfuslu küçük bir şehir. Ne çok büyük ne de sıkılmaya vakit bulacak kadar küçük. Tam bir tatil yeri Budva merkezde yer alan Eski Şehir (Old City) bölgesi, Budva’da görülecek yerlerin başında. Karadağ’ın şahane manzarasını gözler önüne seren Sveti Stefan bölgesi ise en iyi fotoğrafların çekileceği yerlerden.

Budva’da en en iyi gece kulüpler, bar ve pubları bulmak sizi şaşırtmasın. Avrupa’dan gençler uygun fiyatlı ve canlı gece hayatına akmak için buraya geliyorlar. Haziran ayında Budva’da başlayan ve Adriyatik’in en büyük müzik festivali olarak ünlenen Budva Müzik Festivali, müzik tutkunlarını bir araya getirerek, yaza canlılık katıyor.

3. Kotor


Karadağ’ın UNESCO Dünya Mirası Listesine girmiş bir kıyı şehri Kotor, şirin mi şirin bir Akdeniz şehri. Muhteşem denizi ve masmavi sularıyla birleşen gür bitki örtüsü ile Kotor yaz tatilleri için sıklıkla önerdiğim bir şehir. Kotor, havası ve denizi ile olduğu kadar Barok mimarisi ve el değmemiş tarihi dokusuyla keşfedilesi bir yer.

Tarihi şehir merkezi Stari Grad’a UNESCO Listesinde. Görkemli taş yapıların süslediği sokaklarda kaybolun. Aziz Trifon Kilisesi, 13. yüzyılda yapılmış Aziz Lukas Kilisesi, 19. yüzyıl mimari örneği Napoleon Tiyatrosu‘nu görün. Dünyanın en güzel körfezleri arasında ilk onda sayılan Kotor Körfezi’ni en güzel izleyeceğiniz Fortification Tepesine çıkıp şehrin güzel manzarasını izleyin.

1969’dan bu yana yapılan, günümüzde ise uluslararası çapta bir etkinliğe dönüşen Mimoza Festivali, sarı ve kabarık görünümüyle sevilen Mimoza çiçeği onuruna gerçekleştiriliyor. Başta Balkan ülkeleri olmak üzere dünyanın dört bir yanından gelen birbirinden iyi tasarımcıları buluşturan Uluslararası Kotor Moda Festivali, temmuz ayında yapılıyor.


4. Perast


Barok mimari ile bezeli taş evler, daracık taş sokaklardan oluşan rüya gibi bir yer. Kotor körfezinin en dar kısmındaki Perast, Kotor merkezden 14 km uzaklıkta yer alıyor. 400’den az nüfusuyla küçük yerleşim yeri Perast, barok evleri ve kiliseleriyle nefis bir yer.

Kotor gibi UNECSO tarafından Dünya Mirası Listesine dahil olan kasabada, St. George ve Our Lady of the Rock adalarına karşı oturup kahvenizi için. Hatta kano kiralayıp adaları keşfedin.Deniz kıyısındaki kilisenin önünden kendinize masmavi suya bırakın.

Uluslararası müzisyenlerin katılımı ile organize edilen Perast Müzik Festivali, her yıl ağustos ayında düzenleniyor. Karadağ’ın şirin kasabası Perast’a küçük otobüslerle rahatça ulaşabiliyorsunuz.

5. Tivat


Kotor Körfezi kıyısında bulunan göz alıcı bir sahil kasabası burası. Yaz-kış canlı olan şehirde görülmesi gereken yerler arasında Trg Sv. Roko Meydanı ve Buca-Lukovic Sarayı geliyor.

Tivat marinası muhteşem yatlarla dolu ve yeni açılmış olan Four Seasons Oteli bulunuyor. Tivat havalimanı küçük olmasına rağmen charter uçaklar ve özel jetler iniş yapabiliyor.

6. Bar


Karadağ’ın en önemli limanına ev sahipliği yapan kıyı kasabalarından birisi. 1443 ile 1571 arasında Venedik’e bağlı olan yer, 1571’de Osmanlı eline geçip 1878’e kadar da öyle kalmış. Başkent Podgorica’ya 33 km uzaklıktaki kasaba ‘Old Town’ ve ‘New Town’ olarak ikiye ayrılmış.

Tarihi bölgede yer alan Stari Bar ve çevresindeki yapıları görün, kale civarında bulunan hediyelik eşya dükkanlarından küçük hatıralar satın alın. Belgrad’a kadar tren ve İtalya’ya feribotlar buradan kalkıyor.


Ülkenin vazgeçilmez tatil merkezlerinden biri. Ben bir kış günü en ölü zamanda tesadüfen gidip 2 gece kalmıştım. Yaz döneminde keyifli bir tatil bölgesi Ulcinj, bizdeki Ege kıyılarındaki yazlık evli bölgeleri anımsattı. Arnavutluk’a komşu olan kasabanın nüfusunun büyük bir bölümünü Arnavutlar oluşturuyor.

8. Herceg Novi


Dubrovnik, Hırvatistan ile sınır olan şehir 1382’de kuruldu. Kotor’dan Bosna-Hersek’e geçmek isterken gitmek zorunda kaldığım bir yer oldu. Vardığım sabahın erken saatlerinde sisler içerisinde nefis bir manzarası vardı.

Karadağlıların önemli bir tatil şehri olan Herceg Novi, SPA ve kaplıcalarıyla da meşhur bir yer. Kalesi Forte Mare,Saat kules, Kanlı Kule ve Sırp kilisesi St. Michael Archangel görülecek yerlerden bazıları.


9. Çetinje


Ülkenin eski başkenti olan Çetinje, Lovcen Ulusal Parkı ile nefes kesici bir yer. Karadağ’ın beş yüzyıl boyunca kültür ve eğitim başkenti olmuş Çetinye yeşili ve düzgün mimarisiyle göze çarpıyor.

Kral Nikola’nın evi ve hemen yakınındaki Çetinye manastırı önemli yerler. Eski konsolosluk binaları, müzeleri, kilise ve evleriyle Çetinye görülmeye değer bir şehir. Kotor’dan Çetinje arasındaki dağlık yol muhteşem manzaralara sahip.

10. Durmitor Milli Parkı, Skadar Gölü ve Milli Parkı


Karadağ’ın kuzeyinde yer alan doğal kuş cenneti Durmitor Milli Parkı, Skadar Gölü ve Milli Parkı, Ostrog Manastırı, başta Vlaska kilisesi olmak üzere kiliseleri, Etnoğrafya ve Devlet müzeleri de ziyaretçilerin mutlaka gördüğü yerler.

Avrupa’nın el değmemiş son karaçam ormanı Durmitor Millî Parkı, UNESCO Dünya Doğal Mirası listesinde. Buzul yapılarıyla, yüksek zirveleriyle Avrupa’nın en derin vadilerinden bazılarına sahip. Ulusal Park, yürüyüş, bisiklet, kayak, rafting veya paraglide gibi aktivitelerin yapıldığı bir yer. Milli parktaki en popüler yer ise Crno Jezero (Kara Göl).

Sıkı dağcılık meraklıları Durmitor Ulusal Parkı’nda yer alan, ülkenin en yüksek noktası 2523 metredeki Bobotov Kuk’a meydan okumak isteyebilir.

Ülkenin sanayi, kültür ve eğitim şehri Niksic; macera tutkunları için rafting, kano, bisiklet sürüşü gibi seçenekler sunan Zabljak da diğer şehirler.

Sanayii tesisinin olmadığı Karadağ da doğal güzellikler, temiz çevre ve her zaman rahatlıkla içilebilen lezzetli suları, Karadağ’ı diğer ülkelerden ayırıyor. Karadağ vizesiz ülkeler listesinde yer alıyor. 90 günü aşmayan süreler için Karadağ vizesi gerekmiyor. Karadağ para birimi olarak Euro kullanıldığını hatırlatayım.

Gidilen bar ve kafelerin Wi-Fi hizmetinden faydalanılabileceği gibi otel ya da bazı turistik alanlarda da internet hizmetine erişmek mümkün. Ayrıca ülkedeki internet kafeler de, bu anlamda hala yaygın olarak kullanılıyor.

9 views0 comments

Recent Posts

See All

Commentaires


bottom of page