top of page
  • Writer's pictureEmapark Datça

Konut Kredisi Vade Kısaltma İşlemleri Nasıl Yapılır?


Kredi vadesi kısaltıldığında ekstra ücret ödenir mi?

Kredi vadesinin kısaltılmak veya uzatılmak istenmesi halinde yeni bir plan ortaya çıkarılacaktır.

Bunun sonucunda da yeni dosyalar ve özel işlemler gerçekleştirileceği için ekstra olarak dosya masrafı ücreti talep edilebilir.

Bankaya bağlı olarak değişiklik gösteren bu masrafların işlem sonrasında ödenmesiyle ilgili açıklamalar yapılır. Her kredi planlamasında girişilen işlem sonrasında yeni bir vade planının yapılması sağlanıyor.

Sadece kredi vadelerinin azaltılma sürecinde değil, vadenin yayılmak istenmesi halinde de aynı durum söz konusu olacaktır.

Kredi vadesiyle ilgili yapılan güncellemeler sonrasında ekstra olarak dosya masrafları veya komisyon tutarları ile ilgili ödemelerin yapılması gerekecektir.


Kredi Vadesini Kısaltmak Avantajlı Mı?

Konut kredisinin vadesini kısalttığınız takdirde aylık ödeme miktarınız artış gösterecektir. Aylık gelirinizin yarısının üzerine çıkardığınız kredi ödemelerinde sorun yaşama olasılığınız da artacaktır.

Özellikle ödemelerinizi istenen zamanlarda yapamadığınızda gecikme faizi ödemek zorunda kalacağınız için riski artırmış olursunuz. Toplam ödeme tutarının azaltılacak fakat aylık ödeme tutarının artırılacak olması geliri düşük olan bireyler için olumsuz sonuç verebiliyor.

Planlarınızı gelirinize ve ödeyebileceğiniz toplam kredi tutarına uygun şekilde taksitlendirmeniz daha doğru olacaktır.

Vade sayısını minimuma indirerek gelirinizin büyük bir bölümünü borcunuza vermek yerine daha düşük tutarlar belirlemeniz ve uzun vadede mağduriyet yaşamamak için seçim yapabilirsiniz.


Konut kredisi vade kısaltma işlemleri özellikle dosya masraflarıyla gerçekleştirildiği için birkaç kez yapacağınız vade yenileme işlemlerinde de ekstra ücret ödemeniz talep edilir.

Bu nedenle sizin için en uygun olan vadeyi belirlemeniz ve aylık gelirinizi de göz önünde bulundurmanız gereklidir.

2 views0 comments

Comments


bottom of page