top of page
  • Writer's pictureEmapark Datça

Konut Kredisi Yapılandırma Nedir, Nasıl Yapılır?

Updated: Jan 4, 2020
Konut kredisi, satın almayı planladığınız bir evin teminat altına alınması şartı ile bankalar tarafından verilen bir kredidir.

Peki, konut kredisi yapılandırma nedir? Konut kredisi yapılandırma nasıl yapılır?


Konut Kredisi Yapılandırma Nedir?

Konut kredisi faiz oranlarının yüksek olduğu bir dönemde çekilen konut kredisi, faizler düştüğü zaman yapılandırma süreci kapsamında kapatılır. Düşük kredi faizi üzerinden yeni bir konut kredisi açılır.

Bir diğer yapılandırma işlemi de ödemekte zorlanılan kredi borçları için uygulanır. Ödemekte zorlandığınız kredi borçları için bankanıza başvurarak yeni bir taksitlendirme işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Böylece konut kredisi yapılandırma işlemi gerçekleşmiş olur.


Konut Kredisi Yapılandırma Faiz Oranları

Konut kredisi yapılandırma işlemini yapmayı düşünen tüketicilerin en çok merak ettiği konulardan bir tanesi şüphesiz ki ev kredisi yapılandırma faiz oranlarıdır.


Konut Kredisi Yapılandırma Durumunda Bankaya Ceza Ödenir mi?

Konut kredisinin yeniden yapılandırılma sürecinde bazı bankalar masraf talep edebiliyor. Erken Kapatma Cezası adı altında yüksek faizli konut kredileri kapatılacağı zaman bankanın aradaki farkı isteme hakkı bulunuyor.

Konut kredisi yapılandırma işlemi sırasında eski kredi kapatılıp yenisi açıldığı için banka, müşterisinden konut kredisi masraflarını yeniden talep edebiliyor. Bu masrafların içinde; dosya ücreti, sigorta ücreti ve diğer masraflar yer alıyor.


Konut Kredisi Yapılandırma Mı Transferi Mi Daha Kârlı?

Bankalar borç kapatma kredisi adı altında kredi borç transferi işlemi de yapar. Belli dönemlerde bankalar tarafından düzenlenen borç transferi, bankalara göre farklılık gösterir. Satılık daire bakarken buna dikkat etmek gerekir.

Konut kredisi yapılandırma işlemi mi daha kârlı yoksa transfer işlemi mi daha kârlı diye baktığımızda karşımıza iki yol çıkıyor.

Bankanız konut kredisi faiz oranlarını düşürdüyse yapılandırma işlemi yapmanız çok daha kârlı olacaktır çünkü transfer işlemine ödemeniz gereken masraflardan kurtulmuş olursunuz.

Fakat konut kredisi kullandığınız banka faiz oranlarını düşürmediyse konut kredisi transfer işlemi daha kârlı bir hale gelir.

7 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page