top of page
  • Writer's pictureEmapark Datça

Kupon Arsa Nedir, Nasıl Olmalıdır?


Gayrimenkul sektöründe kullanılan kupon arsa terimi genellikle, bulunduğu bölgede emsal özelliklere sahip muadilleri ile karşılaştırıldığında daha uygun fiyatla satışa sunulan gayrimenkulü ifade eder.

Genel kullanımı itibarıyla kelepir, uygun fiyatlı, benzerlerinden ucuz arsalara kupon denilmekle birlikte; yatırım değeri yüksek, kısa zamanda değerlenmesi öngörülün araziler için de kupon arsa terimi kullanılmaktadır.

Kupon arsa özellikleri nelerdir?

Kupon arsa olarak ifade edilen mülkün, bulunduğu konuma ve kullanım amacına göre farklılık gösteren belirli özellikleri vardır. Arsanın fiyat avantajı, lokasyon avantajı, katma değeri göz önünde bulundurularak kupon olup olmadığı anlaşılabilir.

Kupon arsa özelliklerinden en önemlisi lokasyondur. Konuta uygun kupon arsa, merkezi lokasyonlu, kira getirisi yüksek apartmanların inşa edilebileceği, benzerlerine göre manzara ya da konum avantajlı arsalar olmalıdır. Kupon arsalar genellikle bulundukları bölgede boş arsa sayısının az olduğu, nadir bulunan ve değerli olarak nitelendirilebilecek arsalardır.

Kupon arsalar sadece konut ya da yaşam merkezleri için kullanılabilecek arsalar olarak düşünülmemelidir. Ticari ya da endüstriyel kullanıma uygun, avantajlı özellikleriyle benzerlerinden ayrılan arsalar da kupon arsa olarak adlandırılır. Bu tip arsaların başlıca özellikleri lojistik avantajlara sahip, uygun fiyatlı araziler olmasıdır.

Kupon daire nedir?

Kupon daire özellikleri, kupon arazi ve arsaların özellikleri ile benzerlik gösterir. Bulunduğu konumda benzerlerinden fiyat ya da özellik bakımından avantajlı daireler için kupon daire tanımı kullanılmaktadır.

Kupon daire özellikleri nelerdir?

Kupon daire, aynı lokasyonda yer alan diğer dairelerle benzer özelliklere sahip olmasına rağmen daha uygun fiyata satışa sunulan daire olarak tanımlanabileceği gibi yüksek fiyatlı olup nadir bulunan, değerli daireler için de kullanılan bir terimdir.

Merkezi lokasyona sahip, sosyal olanakları gelişmiş, manzaralı, kira getirisi yüksek, metrekare olarak geniş, kolay satılabilir nitelikte daireler genellikle kupon olarak adlandırılır.

Kupon daireler, iyi bir muhitte, yüksek kalite malzemelerle inşa edilmiş, özel tasarımlı, az bulunan, oturum ve yatırım için ideal özelliklere sahiptirler. Ayrıca bilinirliği yüksek, markalı siteler içinde yer alan daireler de kupon daire olarak tanımlanırlar.

Kupon arsa alımında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Kupon arsa, arazi ya da daire, gayrimenkul sektöründe kullanılan, hukuki karşılığı olmayan bir terimdir. Bu sebeple kupon arsa yatırımı yapmadan önce detaylı bilgi sahibi olunması gerekmektedir. Alıma karar verilen gayrimenkul gerçekten kupon arsa özelliklerini karşılıyor olsa dahi dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır.

  • Kupon arsanın tapu durumuna bakılmalıdır. Müstakil ya da hisseli tapu olup olmadığı kontrol edilmelidir. Hisseli arsa ise ön alım hakkı sorgulanmalıdır. Şufa hakkı var ise hissedar ya da arsa komşusunun önalım hakkı mağduriyete sebep olabilir.

  • İlgili arsanın yeri, parsel pafta sorgulama ile doğrulanmalıdır.

  • Tapu sorgusu yapılmalı; haciz, ipotek, intifa hakkı olup olmadığı kontrol edilmelidir.

  • Belirtilen imar durumu ilgili belediyeye başvurularak teyit edilmelidir.

20 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page