top of page
  • Writer's pictureEmapark Datça

Kuzey Kıbrıs'ta Sağlık Sistemi...


Kuzey Kıbrıs'ta tıbbi bakımın standardı ve kullanılabilirliği yüksektir ve bu ziyaretçiler ve gurbetçiler için her zaman hoş bir sürpriz gibi görünmektedir. Kuzey Kıbrıs'ta devlet hastaneleri ve acil sağlık tesislerinin yanı sıra bir dizi özel klinik ve hastane var; Ayrıca, bakım evleri ve çok iyi donanımlı dişçi ameliyatları ve gözlükçüler de bulunmaktadır.

Ayrıca, Kuzey Kıbrıs'ta tıbbi tedavi görmenin maliyeti çok yüksek değildir. İnsanların Kuzey Kıbrıs'ta ciddi bir şekilde kırılmış bir dirsekten kansere kadar her şikayeti için aldığı tedavi, acil diş tedavisine yapılan araba kazasında yaralanmalar, bazı durumlarda beklenenden daha iyi, her zaman beklenenden çok daha ucuz kullanılan mükemmel ekipman ve nitelikli personel ile yüksek standart her zaman kullanılabilir.

Gazimağusa, Girne, Güzelyurt ve Lefkoşa'daki başlıca Kuzey Kıbrıs nüfus merkezlerinin hepsinde özel ve devlet hastaneleri bulunmaktadır ve bunlar Kuzey Kıbrıs doktorlarının çoğunu bulacağınız yerlerdir. diş hekimleri, gözlükçüler ve hatta refleksologlar veya aroma terapistleri gibi alternatif sağlık hizmetleri uygulayıcıları.

Kuzey Kıbrıs'ta bir ambulans için acil durum numarası 112'dir. Alternatif olarak, acil tedavi için en yakın Kuzey Kıbrıs hastanesine veya sağlık kliniğine gidebilirsiniz. Hiç kimse, parasını ödemek için maddi imkanları olup olmadığına bakılmaksızın, acil bakım hizmetine reddedilmeyecektir. Halen, hükümetin zorunlu bir programın uygulanmasına yönelik planları görüşmelerine rağmen, şu anda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti genelinde tıbbi tesisleri iyileştirmek için gitmek üzere sağlık sigortası Kuzey Kıbrıs'ta zorunlu değildir.

Kuzey Kıbrıs'taki eczanelerin, reçetesiz satılan aklınıza gelebilecek her reçeteli ilacı satması ile bilinir. Ayrıca, dört evcil hayvanınız için hap ve iksir de satarlar; böylece pire ve kene tedavisi gibi temel şeyler için veteriner ziyaretlerinden kaçınabilirsiniz. Kuzey Kıbrıs'taki ilaç maliyeti, İngiltere veya diğer Avrupa ülkelerinde ödediğinizden çok daha ucuz. Kuzey Kıbrıs'ta her büyük şehirde, gece ve tatillerde her zaman nöbetçi bir eczane vardır. Bu bilgi birçok yerel Kuzey Kıbrıs gazetesinde bulunabilir.

Kuzey Kıbrıs'ta çok az sayıda hemşire var çünkü Kıbrıslı Türkler inanılmaz derecede aile odaklı ve eğer birileri hastaneye yatırılırsa ailelerinin onlarla ilgilenmesi ve hemşirelik görevlerini yerine getirmesi bekleniyor. Yalnız Kuzey Kıbrıs'a taşınanlar veya sadece eşleriyle birlikte bu durum potansiyel olarak yüzleşmek için göz korkutucu bir ihtimal gibi görünebilir. Buradaki gurbetçiler bunu bile düşünmüşler ve Kuzey Kıbrıs'ta, ihtiyaç duyulması halinde hastane ve ev yardımı yardımı sağlayan dost canlısı insanlar ağı var. Kuzey Kıbrıs'a gelen ziyaretçiler girmeden önce herhangi bir tıbbi tedaviye ihtiyaç duymamaktadır. Kuzey Kıbrıs hastanelerindeki tıbbi tedavi ücretsizdir. Kuzey Kıbrıs'ta kendi özel klinikleri olan birçok İngilizce konuşan doktor var.

8 views0 comments

Recent Posts

See All

תגובות


bottom of page